Jury XXII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Pejzaż Polski 2022”mieli nie lada łamigłówkę przy wyborze najlepszych prac tegorocznej edycji. W tym roku, oprócz tradycyjnej kategorii „pejzażowej”, oceniano także prace… skrywające sekrety lasu.

„Pejzaż Polski” jest konkursem cieszącym się dobrą renomą od ponad 20 lat. Co roku uczestniczy w nim wielu fotografów z całej Polski. Wśród nich są zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jednak bez znaczenia na zaangażowanie w fotograficzną profesję, obie grupy starają się najlepiej jak potrafią uwieczniać malownicze krajobrazy naszego pięknego kraju. Za pomocą fotografii opowiadają historię związaną z Polską, w tym historię naszej Niepodległości, która w dużym stopniu łączy się z konkursem organizowanym przez Kętrzyńskie Centrum Kultury.

Jury w składzie: Lucjan Mikulski, Jerzy Lech oraz Jerzy Baranowski, wyłoniło finalistów i oceniło ich prace. W głównej kategorii największe uznanie zyskała praca „Strażnik lasu” autorstwa Wojciecha Lisińskiego z Olsztyna. — Na tym zdjęciu widać pełen profesjonalizm. Jest ono zrobione dobrze pod każdym względem. Jest kompozycja, jest też ta moc fotografii. Autor uchwycił każdy szczególik, co jest np. bardzo trudne do osiągnięcia w malarstwie — podsumował Lucjan Mikulski. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano fotografii Łukasza Horoszko z Suchowoli pt. „O zachodzie”. — Bardzo dużo się tutaj dzieje. Autor uwiecznił chwilę, w której jest światło i cień, jest też rozlewisko rzeki. To wszystko tworzy kompozycję bardzo przyjemną dla oka — ocenił Jerzy Lech. Trzecią najwyżej ocenioną pracą okazało się zdjęcie Marka Hasso-Agopsowicza „Wczesną wiosna na Warmii”. Jak ocenili jurorzy, zdjęcie to jest wyjątkowe. — Poza pejzażem przyrody występują postacie. Są załamania, różne kąty ustawienia i tematyka żywego obrazu. Obraz i temat mocno klimatyczny — mówił trzeci z jurorów, Jerzy Baranowski.

O ile w kategorii „Pejzaż Polski” wybór najlepszych prac nie był wcale oczywisty, to członkowie komisji zgodnie podeszli do kategorii „Sekrety lasu”. — To zdjęcie bardzo się wyróżniało. Wybraliśmy je zgodnie i nikt z jury nie miał żadnych zastrzeżeń. Sprawne oko fotografa nie wychwyciło jedynie jaszczurki, jak w zdjęciu katalogowym, ale – co istotne – pokazało także otoczenie, które ją kamufluje — tak zwycięską pracę Jakuba Jaroszewicza z Białegostoku przedstawiającą salamandrę ocenił Lucjan Mikulski.

Organizatorzy zaprosili do konkursu miłośników fotografii przyrodniczej i macro dzięki współpracy z Nadleśnictwem Srokowo. W kategorii „Sekrety lasu” autorzy mogli podkreślić różnorodność przyrodniczą naszych polskich lasów. I chociaż tegoroczny konkurs ponownie zdominowany był przez pejzaż Polski, oceniający byli zachwyceni poziomem nadesłanych prac, wobec których nie można było pozostać obojętnym.

Podsumowanie konkursu połączono z otwarciem wystawy. Wernisaż „Pejzażu Polski 2022” odbył się 11 listopada w Galeria RastArt w Kętrzynie, gdzie prace można będzie oglądać do końca listopada, natomiast w styczniu 2023 roku wystawa zagości w Galerii Marszałkowskiej we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. (ul. E. Plater 1 w Olsztynie)

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Nagrodę specjalną marszałka przyznano „Torpedowni w Babich Dołach” autorstwa torunianina Michała Rakowskiego, natomiast nagrodę burmistrza Miasta Kętrzyn zdobyły „Meandry leśnego strumienia” Pawła Karpienki.

Marek Szymański

 

„Pejzaż Polski” – laureaci:

I miejsce – Wojciech Lisiński, Olsztyn („Strażnik lasu”)

II miejsce – Łukasz Horoszko, Suchowola („O zachodzie”)

III miejsce – Marek Hasso-Agopsowicz, Olsztyn („Wczesna wiosną na Warmii”)

Nagroda Specjalna Marszałka: Michał Rakowski, Toruń („Torpedownia w Babich Dołach”)

Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta Kętrzyn: Paweł Karpienko, Sokółka („Meandry leśnego strumienia”)

 

Wyróżnienia:

Wiktor Baron, Piwniczna-Zdrój („Giewont”)

Robert Jaszczuk, Sokołów Podlaski („Trakt Rokity”)

 

 

„Sekrety lasu” – laureaci:

I miejsce – Jakub Jaroszewicz, Białystok („Salamandra”)

II miejsce – Łukasz Horoszko, Suchowola („Na krawędzi”)

III miejsce – Łukasz Gwiździel, Debrzno („Nocne marki 2”)

Wyróżnienia:

Paweł Karpienko, Sokółka („Żaba i liść”)

Jan Olchówka, Giżycko („Ucieczka”)

Zenon Karpowicz, Węgorzewo („W lesie”)

Bartłomiej Mika, Skierniewice („Aleja Lipowa”)

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH DO WYSTAWY:

 

Wojciech Lisiński – Olsztyn
Marek Hasso-Agopsowicz – Olsztyn
Michał Rakowski – Toruń
Paweł Karpienko – Sokół
Jan Olchówka – Giżycko
Wiktor Baron – Piwniczna Zdrój
Łukasz Gwiździel – Debrzno
Renata Kniefel – Olsztyn
Bożena Groblewska – Kętrzyn
Robert Jaszczuk – Sokołów Podlaski
Zenon Karpowicz – Węgorzewo
Przemek Marszał – Warszawa
Jolanta Kolinko – Olsztyn
Grzegorz Szczepański – Biskupiec
Jacek Prokopowicz – Kętrzyn
Marta Kolczyńska – Stawiguda
Łukasz Horoszko – Suchowola
Jakub Jaroszewicz – Białystok
Wojciech Traczewski – Olsztyn
Bartłomiej Mika – Skierniewice
Łukasz Knop – Olsztyn
Piotr Grochala – Warszawa
Piotr Krassowski – Białystok

Nagrodzone zdjęcia laureatów zaprezentują się w przestrzeni miejskiej w wiatach przystanków autobusowych w centrum naszego miasta. Oprócz tego, konkurs promuje katalog pokonkursowy, który mogą państwo otrzymać bezpłatnie m.in. w Galerii Rast Art oraz w Kinie „Gwiazda”.

 

Organizatorzy: Kętrzyńskie Centrum Kultury, Miasto Kętrzyn
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Partnerzy: Nadleśnictwo Srokowo, firma Investyka, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Patronat medialny: Radio Olsztyn
Skip to content