Poznaliśmy laureatów 21. Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Pejzaż Polski”, który tradycyjnie już zbiega się z dwoma ważnymi datami – Narodowym Świętem Niepodległości oraz rocznicą nadania praw miejskich Kętrzynowi. W tym roku wpłynęło blisko ćwierć tysiąca prac, tak więc jury miało nad czym pracować.

Celem konkursu organizowanego przez Kętrzyńskie Centrum Kultury jest z jednej strony zwrócenie uwagi na piękno polskiej przyrody, miast i wsi, z drugiej rejestracja zmian, które zachodzą w wyniku działania sił natury czy ingerencji człowieka. Temat konkursu podkreśla piękno ojczyzny, a zarazem nawiązuje do ważnych rocznic. W tym roku przypadają bowiem 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 664. rocznica nadania praw miejskich Kętrzynowi. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Pawła Uchorczaka, nie miała łatwego zadania. Organizatorzy otrzymali 244 prace nadesłane przez 50 fotografów z całej Polski. – Każda z nagrodzonych prac to zupełnie inna opowieść, nie pozostawiająca nas bez komentarza – powiedziała Wioletta Jaskólska, członkini komisji. Jury jednomyślnie najwyżej oceniło całość prac, nadesłanych przez Jakuba Jaroszewicza z Białegostoku. – Przy ocenie tych prac kierowaliśmy się kompozycją. Autor potrafi świetnie skomponować kadr, dlatego nie chcieliśmy tych prac rozdzielać i oceniliśmy jako całość – przyznał przewodniczący komisji Paweł Uchorczak. – Ślicznie stonowane pejzaże, które są typowo polskie. Bo chyba nigdzie na świecie nie zobaczymy już wierzby w środku pola, tego romantycznego widoku dalekiego od wszechogarniającej nas globalizacji – dodał Lucjan Mikulski.

Drugie miejsce w konkursie przypadło Sławomirowi Kotarze z Mińska Mazowieckiego za zdjęcie „Wrześniową porą”. Jury było tą pracą bardzo zachwycone. – Autor prowadzi nas do wnętrza fotografii jak do lasu i tłumaczy okoliczności powstania zdjęcia – stwierdziła Wioletta Jaskólska, a Jerzy Lech dodał zachwycony: – To zdjęcie jest bardzo malarskie, subtelnie dobrany kolor, piękna gra świateł.

Ostatnie z ocenionych zdjęć bardzo ujęło Lucjana Mikulskiego. – Właśnie dla takich zdjęć organizowane są konkursy fotograficzne – przyznał znany nie tylko w Kętrzynie mistrz fotografii. Praca zatytułowana „Pośród płotów Wierzchlesia” autorstwa Piotra Krassowskiego z Białegostoku przedstawia moment kluczowy w złotej godzinie. Ciekawie ujęta chwila, dynamiczna i ten mocny kolor słońca przed zachodem. – Zatrzymany w kadrze moment zwyczajnej pracy – skomentowała Wioletta Jaskólska. – Koloryt fotografii, pomarańcze, brązy, decydują o sile, wyrazie i dynamice całości przedstawionej sceny. Całość nie pozostawia obojętnym.

W konkursie przyznano także wiele innych nagród i wyróżnień. Nagroda specjalna marszałka Gustawa Marka Brzezina przypadła Łukaszowi Horoszko z Suchowoli za zdjęcie „Zatrzymać chwilę”. Nagrodą Burmistrza Kętrzyna wyróżniono dwa zdjęcia – „Rzepakowa drzewo” oraz „Zimowa baśń” – autorstwa Wojciecha Lisińskiego z Olsztyna. Nagrodę przyznana przez Nadleśnictwo Srokowo otrzymał Wiktor Baron z Piwnicznej Zdroju za zdjęcia „Wyspa” i „Mazury z lotu ptaka”. Swoją nagrodę przyznał także przewodniczący jury – Paweł Uchorczak, który również „postawił” na prace Wojciecha Lisińskiego. Nagrodę Tygodnika Kętrzyńskiego otrzymał Sławomir Kotara za zdjęcie „Wiosenne słońce”.

 

Wyróżnienia w tegorocznym konkursie otrzymali:

Marek Jóźków, Koszalin – za zdjęcia „Morski gejzer”, „Orkan Xawery”, „Ołowiane fale”

Tomasz Gosztyła, Rzeszów – za zdjęcie „Przedwiośnie”

Kamila Wiśniewska-Hałka, Olsztyn – za zdjęcia „Śniadanie”, „W złocie”

Anna Jakubowska, Gdańsk – za zdjęcie „Przejście”

Krystian Kłysewicz, Horyniec Zdrój – za zdjęcie „Roztocze symetria”

Grzegorz Szczepański, Biskupiec – za zdjęcie „Jesień przeszła drogą”

Wojciech Traczewski, Olsztyn – za zdjęcie „Przełom”

Beata Zaborowska, Ruciane Nida – za zdjęcie „Uroki polnej drogi”

Michał Kasperczyk, Myślenice za całość prac

Andrzej Zembik, Częstochowa – zdjęcie „Bałtyk Hel październik 2018

Krystian Jaworz, Limanowa – za zdjęcie „Trochę z góry”

Łukasz Knop, Olsztyn –  za zdjęcie „Nad jeziorem”

Maciej Wiśniewski, Olsztyn – za zdjęcie „Strażnicy”

Maciej Rudziński, Mrągowo za zdjęcie „Mazurski zachód”

Ze względu na małą ilość prac w tym roku nie wyłoniono zwycięzców kategorii „Kętrzyn moje miasto”, jednak jury postanowiło wyróżnić Macieja Wiśniewskiego z Olsztyna za zdjęcie „Przed snem”.

Dziękujemy naszym jurorom: Pawłowi Uchorczakowi, Jerzemu Lechowi, Wioletcie Jaskólskiej oraz Lucjanowi Mikulskiemu za nieoceniony wkład pracy przy wyłonieniu finalistów i ocenie fotografii.
Na szczególne podziękowania zasługują nasi Partnerzy, którzy przyczynili się do organizacji konkursu. Dziękujemy dla:
Nadleśnictwa Srokowo
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Zajazd Pod Zamkiem
Termy Warmińskie
Hotel Ognisty Ptak
Hotel Zamek Ryn

Patronat medialny: Radio Olsztyn – w najbliższy poniedziałek o godz. 20:30 w Radiu Olsztyn będzie można posłuchać audycji „Wieczór z kulturą”, gdzie również podsumujemy „Pejzaż Polski”.
Tygodnik Kętrzyński, Ukiel Magazin

Wystawę w GALERII KCK (II piętro) można oglądać do końca grudnia, natomiast od stycznia pojawi się w Galerii Marszałkowskiej. Nagrodzone zdjęcia laureatów prezentują się już w przestrzeni miejskiej w wiatach przystanków autobusowych w centrum naszego miasta. Oprócz tego, konkurs promuje katalog pokonkursowy. Można go otrzymać bezpłatnie w Kętrzyńskim Centrum Kultury.

 

WYNIKI

I miejsce – Jakub Jaroszewicz, Białystok – za całość prac

 

 

Komentarz Jury:

Paweł Uchorczak: W tym przypadku przy ocenie kierowaliśmy się kompozycją. Autor potrafi świetnie skomponować kadr, dlatego nie chcieliśmy tych prac rozdzielać i oceniliśmy jako całość.

Jerzy Lech: To wyciszone i nostalgiczne prace, które bardzo nas urzekły.

Lucjan Mikulski: Ślicznie stonowane pejzaże, które są typowo polskie. Bo chyba nigdzie na świecie nie zobaczymy już wierzby w środku pola, tego romantycznego widoku dalekiego od wszechogarniającej nas globalizacji.

 

II miejsce Sławomir Kotara, Mińsk Mazowiecki – za zdjęcie „Wrześniową porą”

Komentarz Jury:

Wioletta Jaskólska: Nagrodzona praca prowadzi nas do wnętrza fotografii jak do lasu i tłumaczy okoliczności powstania zdjęcia. Patrzymy na zdjęcie jak na opowieść.

Paweł Uchorczak: To nagroda za kompozycję, dobór światła i ogólne podejście do tematu. Widać, że autor świetnie bazuje na kolorystyce.

Jerzy Lech: To zdjęcie jest bardzo malarskie, subtelnie dobrany kolor, piękna gra świateł.

 

III miejscePiotr Krassowski, Białystok – za zdjęcie „Pośród płotów Wierzchlasia”

Komentarz Jury:

Jerzy Lech: Na tym zdjęciu autor ujął moment kluczowy w złotej godzinie. Ciekawie ujęta chwila, dynamiczna i ten mocny kolor słońca przed zachodem.

Lucjan Mikulski: Właśnie dla takich zdjęć organizowane są konkursy fotograficzne.

Wioletta Jaskólska: Ta fotografia to uchwycony moment końca dnia i temat niczym scena rodzajowa, jak z obrazów realizmu romantycznego. Zatrzymany w kadrze moment zwyczajnej pracy. Koloryt fotografii, pomarańcze, brązy, decydują o sile, wyrazie i dynamice całości przedstawionej sceny. Całość nie pozostawia obojętnym.

NAGRODY SPECJALNE

 

Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Łukasz Horoszko, Suchowola – za zdjęcie „Zatrzymać chwilę”

Nagroda Burmistrza Miasta Kętrzyn – Wojciech Lisiński, Olsztyn – za 2 zdjęcia „Rzepakowa drzewo”, „Zimowa baśń”

Nagroda Pawła Uchorczaka – Wojciech Lisiński, Olsztyn – za 2 zdjęcia „Rzepakowa drzewo”, „Zimowa baśń”

 

Nagroda Nadleśnictwa Srokowo – Wiktor Baron, Piwniczna Zdrój – za zdjęcia „Wyspa”, „Mazury z lotu ptaka”

Nagroda Tygodnika Kętrzyńskiego – Sławomir Kotara za zdjęcie „Wiosenne słońce”

WYRÓŻNIENIA

 

Wyróżnienie – Marek Jóźków, Koszalin

Wyróżnienie – Tomasz Gosztyła, Rzeszów

Wyróżnienie – Kamila Wiśniewska-Hałka, Olsztyn za zdjecia „Śniadanie”, „W złocie”

Wyróżnienie – Anna Jakuboska, Gdańsk – za zdjęcie „Przejście”

Wyróżnienie – Krystian Kłysewicz, Horyniec Zdrój za zdjęcie „Roztocze symetria”

Wyróżnienie – Grzegorz Szczepański, Biskupiec za zdjęcie „Jesień przeszła drogą”

Wyróżnienie – Wojciech Traczewski, Olsztyn – za zdjęcie „Przełom”

Wyróżnienie – Beata Zaborowska, Ruciane Nida za zdjęcie

Wyróżnienie – Michał Kasperczyk, Myślenice za całość prac

 

Wyróżnienie Andrzej Zembik, Częstochowa – zdjęcie „Bałtyk Hel październik 2018

Wyróżnienie – Krystian Jaworz, Limanowa – za zdjęcie „Trochę z góry”

Wyróżnienie – Łukasz Knop, Olsztyn –  za zdjęcie „Nad jeziorem”

Wyróżnienie – Maciej Wiśniewski, Olsztyn – za zdjęcie „Strażnicy”

Wyróżnienie  – Maciej Rudziński, Mrągowo za zdjęcie „Mazurski zachód”

Wyróżnienie w kategorii Kętrzyn moje miasto” – Maciej Wiśniewski, Olsztyn – „Przed snem”

Skip to content