Dzień Kobiet to za mało…dlatego my świętujemy przez cały tydzień!
Kętrzyńskie Centrum Kultury rozpoczyna nową akcję pod hasłem „Ta wyjątkowa”. Przez cały tydzień będziemy prezentować kętrzynianki, które Waszym zdaniem zasługują na szczególne wyróżnienie za to co robią na rzecz lokalnej społeczności, kultury, sportu czy edukacji. Na podstawie przesłanych zgłoszeń przygotowaliśmy o każdej z Pań krótką historyjkę, którą dodatkowo uzupełnia oryginalny portret.
To jednak nie wszystko! Bez babskiego gadania się nie obejdzie. Zapraszamy Was na wywiady. Te będziecie mogli obejrzeć przez kolejne dni o godz. 17:00 na naszym facebooku i kanale Youtube.
Uwaga, uwaga…jeszcze jedna niespodzianka. Nasze kandydatki pojawią się także na łamach naszego partnera medialnego, czyli w Gazecie w Kętrzynie.
 
To będzie naprawdę piękny tydzień pełen SIŁY KOBIET!
Poznajcie wyjątkowe kętrzynianki:


DOROTA GWARDA
Pedagożka, Kobieta do zadań specjalnych
Była sobie mała dziewczynka, nazywała się Dorotka. Dorotka była istnym wulkanem energii. Była szybsza niż wiatr, a jej głowa była pełna pomysłów. Wszyscy stale zastanawiali się skąd ona czerpie te siły.Będąc już dorosłą Kobietą nadal zadziwia swoim optymizmem, otwartością i pasją. Dorota po prostu kocha życie. Z miłością podchodzi do wszystkich jego aspektów. Prywatnie kochająca Mama, u której jest zawsze schronienie i otwarte drzwi dla wszystkich. Zawodowo spełnia się jako pedagożka w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie z wielką energią, sercem i życzliwością angażuje dzieci i młodzież do udziału w wielu konkursach, festiwalach, przeglądach. Miłość do muzyki przelewa na swoich uczniów prowadząc zespół muzyczny Jedyneczki. Jest niezwykle zaangażowana w życie kulturalne nie tylko szkoły, ale i całego miasta. Dorota Gwarda udowadnia, że jeżeli robi się coś co się kocha, nie przepracuje się ani jednego dnia.

IZABELA FRĄCKIEWICZ
Choreografka, instruktorka tańca
Żyły raz sobie dwie siostry, Iza i Agatka. Bliźniczki były nierozłączne. Dzieliły ze sobą niemal wszystko, w tym pasję do tańca. Ich przygoda rozpoczęła się na zajęciach Hip-Hop w grupie „Oldschoolowa Banda”. Siostry często wykorzystywały swoje podobieństwo. Zamieniały się ubraniami by zmylić wszystkich, nawet prowadzącego. Iza swoją pasję zamieniła w pracę. Jako dyplomowany instruktor tańca z sukcesami prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w Centrach Kultury i Szkołach Artystycznych. Prężnie działa w Stowarzyszeniu Hip Hop Mazury, które jest organizatorem wielu wydarzeń, warsztatów i działań promujących taniec i kulturę Hip Hop. Izabela nie boi się wyzwań i nieoczywistych połączeń. Jej umiejętności można było obejrzeć w kilku spektaklach zrealizowanych przez Kętrzyński Teatr Czarno-Białą Strefę Tańca, gdzie często występowała w głównych rolach. Przygotowywała również choreografie taneczne ze swoimi podopiecznymi. Prowadząc grupę taneczną Last Minute+ udowadnia, że w każdym wieku można rozwijać swoje zainteresowania i czerpać z tego ogromną radość. Bo prawdziwa pasja nie zna wieku. Jak nikt inny Izabela Frąckiewicz potrafi poprzez taniec nauczyć wyrażania emocji ciałem oraz uzdrowić duszę.

MARTA ŻUKOWSKA
Pedagożka, ambasadorka czynienia dobra
Pewna dziewczynka o imieniu Marta od małego wyróżniała się radością, energią i niezwykłą empatią. Wrażliwa na ludzkie cierpienie nie potrafiła przejść obojętnie obok stroskanej osoby.Będąc już dorosłą Kobietą nie utraciła młodzieńczego zapału i dziecięcej radości. Jest wolontariuszką Drużyny Szpiku w Barcianach oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spełnia się jako nauczycielka w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 3. Stworzyła Szkolno-Przedszkolny Klub Wolontariatu. W najmłodsze pokolenia wlewa moc sprawczości. Uczy, że czyniąc dobro można zmienić świat. Razem z maluszkami włącza się w akcje charytatywne na rzecz Domu Pomocy Społecznej czy schroniska dla zwierząt. Była jedną z inicjatorek serca na nakrętki. Jej zaangażowanie płynie z potrzeby serca, a nie dla poklasku. Jak nikt inny potrafi zarażać ludzi chęcią niesienia pomocy. W przeprowadzone przez nią akcje włączają się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice i inni wychowawcy.Marta Żukowska sieje dobro, którego żniwa zbierzemy w kolejnych pokoleniach.


MARIOLA WARAKSA
Opiekunka

Była raz sobie Kobieta, która pracowała z najmłodszymi. Na imię miała Mariola. Z całego serca Mariola kochała dwie rzeczy- dzieci i sztukę.W swojej pracy w przedszkolu Miś Uszatek w Kętrzynie pokazała, że ten duet można połączyć. Niezwykły talent plastyczny wykorzystuje by umilić podopiecznym pobyt w przedszkolu. Jest inicjatorką wielu ciekawych wypraw oraz organizatorką atrakcji. Mariola celebruje każdą chwilę spędzoną z dziećmi. Swoim uśmiechem, spokojem i dobrocią pomaga najmłodszym zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Jest także nieocenionym wsparciem dla rodziców. W swojej 18letniej karierze uśmiechem zdążyła przywitać wiele pokoleń kętrzyńskich przedszkolaków.Niezwykle otwarta na drugiego człowieka. Zawsze można liczyć na jej wsparcie i dobre słowo. Jest także spełnioną Mamą i Babcią. Rodzinnie angażuje się w wiele akcji charytatywnych.Mariola Waraksa udowadnia jak ważna w dzisiejszych czasach jest dobroć i skromność.


AGNIESZKA PREWEDA
Trenerka piłki siatkowej, pani sędzia sportowy
W Toruniu żyła sobie dziewczyna, która swą miłość dzieliła między biologię i aktywność fizyczną. Na imię miała Agnieszka.
Agnieszka studiowała biologię. Uważała, że biologia jest nauką wyjątkową, gdyż zajmuje się badaniem życia. Podczas studiów poznała swoją wielką miłość i przeniosła się do Kętrzyna. Rozpoczęła pracę biolożki w kętrzyńskiej szkole. Do życia potrzebna jest nam także aktywność fizyczna. Stąd jej decyzja o kolejnym kierunku- wychowaniu fizycznym.
Dla Agnieszki sport jest jak tlen.
Najbardziej lubi piłkę siatkową. To z nią związała swoją przyszłość. Została nauczycielką wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 4 w Kętrzynie oraz trenerką piłki siatkowej młodych kętrzynianek w Miejskim Klubie Sportowym MOSiR w Kętrzynie. Pasję do sportu wzorcowo dzieli z wychowaniem trójki dzieci, które po Mamie odziedziczyły miłość do wszelkiej aktywności fizycznej. Liczne sukcesy jej podopiecznych stale motywują ją do działania. Uzyskała uprawnienia trenerskie Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz sędziowskie Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej. Odnajduje też czas na zasiadanie w Zarządzie Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej. Znalazła się w zaszczytnym gronie trenerek roku 2018 na Warmii i Mazurach.
Agnieszka Preweda stała się filarem i promotorem piłki siatkowej w Kętrzynie.

KATARZYNA LUBIEWSKA
Pianistka
Kasia kochała muzykę. Od najmłodszych lat wiedziała, że jej przyszłość będzie z nią związana.
Katarzyna tak przepadała za graniem na fortepianie, że w końcu została nauczycielką i szkoli kętrzyńskich muzyków-pianistów. Od lat związana jest z działalnością artystyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Zawdzięczamy jej wychowanie wielu pokoleń uzdolnionych artystów. Bierze aktywny udział w akcjach promujących edukację muzyczną i płynące z niej korzyści.
W życiu kieruje się życzliwością i empatią. Prywatnie kochana Mama dwóch wspaniałych córek. Zawsze pomocna, cierpliwa i uśmiechnięta.
Katarzyna Lubiewska swą postawą uczy innych wrażliwości na piękno.


WIOLETTA SOSNOWSKA
Pedagożka, trenerka piłki siatkowej
Był piękny dzień, kiedy Wioletta stanęła wraz z Bożeną Bąk na korcie badmintonowym by stoczyć swój najważniejszy bój. Był to rok 1992. Wioletta była jedną z pięciu reprezentantek Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. W deblu kobiet zajęły 5. miejsce.
Wioletta szczerze kocha sport. Sport towarzyszył jej przez całe życie. Sport ją odnalazł. Odnalazł ją, gdy nawet nie przypuszczała, że będzie mogła zarabiać na życie, robiąc coś, co kocha. Swą miłość przekazuje uczniom prowadząc lekcje wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 4 oraz podopiecznym sekcji siatkarskiej. Utworzyła i jest prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego BAD-MAX. Zapisała Szkołę do Drużyny Energii, dzięki czemu cała Polska mogła zobaczyć jak dzielnie radzą sobie dzieci z kętrzyńskiej czwórki w zmaganiach sportowych. Szkoła ostatecznie w rywalizacji sportowej zajęła 3 miejsce w Polsce, pokonując setki szkół po drodze, a finał zmagań odbył się na Bursztynowym Stadionie w Gdańsku. Dzieci i młodzież doceniają ją za profesjonalizm, rzetelność, niespotykaną cierpliwość i pasję.
Wioletta Sosnowska swoich wychowanków uczy, że pokora i wytężona praca nadają naszemu życiu sens oraz są inspiracją dla wszystkich dookoła.


ALEKSANDRA JEZNACH
Wokalistka
Ola była wrażliwą i delikatną dziewczynką. Kiedy pewnego dnia w szkole ogłosili konkurs piosenki, Ola postanowiła, że weźmie w nim udział wykonując utwór Śpiewam i Tańczę. Miała wówczas siedem lat.
Tak rozpoczęła się jej przygoda z muzyką, która na naszych oczach przerodziła się w wielką miłość.
Ola na co dzień jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie, gdzie pod okiem nauczyciela Jarosława Olejnika wraz z innymi wokalistkami tworzy grupę Wrzaski i Krzyki.
Pracowita, zaangażowana i niebywale uzdolniona. Mając u boku wspierających rodziców i dziadków podbija wszystkie konkursy, najpierw na szczeblu miejskim, później wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wspomnieć, że w 2019 roku w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” zdobyła trzecie miejsce, a jury uznało ją za najlepiej zapowiadający się młody talent. Marzy o duecie z panem Markiem Piekarczykiem, a także o roli w musicalu.
Aleksandra Jeznach stale pielęgnuje swój talent i wiemy, że w przyszłości zostanie jedną z najsłynniejszych wokalistek świata.

PAULINA PROKOP
Pasjonatka
Mawiają, że w życiu najważniejsza jest pasja. Paulinka byłą księżniczką pełną pasji. Na co dzień Paulina jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie, gdzie pod kierunkiem Jarosława Olejnika współtworzy grupę wokalną Wrzaski i Krzyki. Przy okazji wielu inicjatyw muzycznych dzieli się swoim talentem nie tylko z kętrzynianami. Gdy śpiewa, słuchacze spijają z jej ust każde słowo, a jej gra na pianinie przenosi wszystkich do innej rzeczywistości. W wolnym czasie maluje na tkaninach i bierze udział w sesjach fotograficznych. By życie nabrało smaków Paulina wypieka przepyszne słodkości. Nikt nie jest w stanie oprzeć się jej ciastom, babeczkom i tortom. Powiadają, że tak wspaniale rosną, bo Paulina śpiewa im podczas pieczenia. Pasje pobudzają zmysły, wyzwalają pozytywne emocje i nadają życiu kierunek. Którą z pasji Paulina Prokop podąży w swoim życiu? Tego nie wiemy, ale wiemy z pewnością, że uczyni to śpiewająco i po królewsku


LUCYNA DŁUGOSZ
Pielęgniarka, propagatorka zdrowia
Od małego Lucyna lubiła przekraczać swoje granice. I robiła to z uśmiechem.
Ten uśmiech towarzyszy jej przez całe życie. Z wielką pasją i zaangażowaniem oddaje się swojej pracy pielęgniarki w Szkole Podstawowej nr 3 i 4. Każdy uczeń wie, że Lucyna jest lekiem na wszystkie bolączki. Dzięki olbrzymiej wrażliwości na drugiego człowieka, dostrzega wszystkie troski i problemy. Obok krzywdy ludzkiej nie jest w stanie przejść obojętnie. Aktywnie uczestniczy w pracy szkolnych kół wolontariatu, kiermaszach i biegach charytatywnych oraz w Szlachetnej Paczce.
Poza pielęgniarstwem Lucyna ma jeszcze drugą wielką miłość: sport, a konkretnie biegi. Jest zawodniczką ML Drużyny Kętrzyn. Bierze udział w wyścigach, maratonach, zalicza także runmagedony. Jak nikt inny potrafi udowodnić, że sport jest lekarstwem na wszystko.
Prywatnie Lucyna jest cudowną Mamą i kochającą Babcią gromadki wnucząt.
Kiedy czytasz tę historię Lucyna Długosz już szykuje się do kolejnego biegu, by udowodnić, że sport to zdrowie.

BOŻENA MUSIELAK
Bibliotekarka
Żyła sobie dziewczynka, która nade wszystko kochała książki. Zakochała się w nich w wieku 5-6 lat. Wtedy to mama zabrała ją do dziecięcej czytelni. Od tamtej pory jej ulubionym zajęciem było spędzanie wolnych chwil w bibliotece przy oprawianiu i układaniu książek. Na imię miała Bożenka.
Nie ma lepszej pracy dla miłośniczki literatury niż biblioteka. Bożena swój azyl znalazła w miejskiej placówce w Kętrzynie. Wie jaką ważną sferą w życiu dziecka jest czytelnictwo. Dlatego jest inicjatorką niezliczonych imprez, konkursów i ciekawych spotkań w bibliotece dla najmłodszych.
Zawsze uśmiechnięta, miła, skromna i życzliwa. Prywatnie szczęśliwa Mama i kochana Babcia.
Bożena Musielak jak nikt inny potrafi rozkochać w literaturze, zachęcić do czytania nawet te dzieci, które na co dzień zamiast stron książki wolą monitor komputera.


MONIKA DARMOFAŁ-KARANOWSKA
Pedagożka, wolontariuszka
Była sobie rudowłosa, filigranowa Kobieta, która miała olbrzymie serce. Na imię miała Monika.
Od najmłodszych lat angażowała się w mniejsze i większe przedsięwzięcia charytatywne. Jako nastolatka wzięła udział w zbiórce pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A to był dopiero początek…
Uzyskała dyplom, została pedagożką w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Kętrzyńskiego i zaczęła uczyć młode osoby jak stać się dobrym człowiekiem. Od lat prowadzi Maraton Pisania Listów (Write For Rights) organizowany przez Amnesty International, który jest największą globalną akcją na rzecz praw człowieka. Amnesty International Polska wyróżniło Monikę zaszczytnym tytułem Wolontariuszka Roku 2020 w kategorii edukacja. Nie jest obojętna także na sprawy naszej planety, dlatego w niezwykle kreatywny sposób prowadzi w szkole europejski Tydzień Edukacji Globalnej. Jej serce stale bije dla WOŚP-u, dlatego została koordynatorką szkolnego wolontariatu. Nie boi się poruszać ważnych tematów. Uczy młode kętrzynianki, żeby brać życie w swoje ręce. Wspólnie wspierają kobiece akcje. Podczas Dnia Różowej Wstążki dołączyły do programu Daj Włos realizowanego przez Fundację Rak’n’Roll Wygraj Życie. Jako jedna z czterdziestu osób w Polsce dostała się do Projektu „Tak! dla edukacji seksualnej w całej Polsce” realizowanego przez Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji z Łodzi. Razem z Fundacją Akcja Menstruacja dba o stały dostęp do środków higienicznych.
Monika Darmofał-Karanowska każdego dnia udowadnia, że silne osoby mogą przenosić góry.